Gwara świętokrzyska, choć coraz rzadziej słyszana w codziennym języku, wciąż żyje dzięki wydarzeniom, które przypominają o jej wartości i pięknie. Jednym z takich przedsięwzięć jest Dyktando Gwarowe w Wilkowie, które odbyło się już po raz ósmy. To wyjątkowe wydarzenie, cieszące się niezmiennym zainteresowaniem zarówno starszych mieszkańców regionu, jak i młodzieży, dla której jest to okazja do odkrywania językowego dziedzictwa swoich przodków.

15 lutego 2025 roku świetlica wiejska w Wilkowie stała się miejscem spotkania miłośników gwary świętokrzyskiej z całej Polski. W tegorocznej edycji wzięło udział niemal 40 uczestników, którzy zmierzyli się z dwoma tekstami napisanymi w gwarze.

Pierwszy z nich, autorstwa poetki Katarzyny Zaborowskiej, nawiązywał do obchodów Roku Stefana Żeromskiego, natomiast drugi wyszedł spod pióra lokalnej artystki Zofii Szafraniec. Uczestnicy mogli wybrać jeden z tekstów lub – dla większego wyzwania – spróbować swoich sił w obu dyktandach.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Komisarz Rządowy dla Miasta i Gminy Bodzentyn Anna Leżańska, Senator RP Krzysztof Słoń, przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Marcin Hnatko, Dyrektor Biura Wojewody Łukasz Mucha, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot Ewa Kołomańska radni Rady Miejskiej w Bodzentynie, radni Rady Powiatu Kieleckiego, sołtysi oraz mieszkańcy.

Młode pokolenie coraz rzadziej ma okazję zetknąć się z gwarą świętokrzyską. Współczesny język ulega zmianom, a lokalne dialekty powoli zanikają. Dyktando Gwarowe to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim okazja do wspólnego celebrowania regionalnej kultury i powrotu do korzeni. Dzięki takim inicjatywom młodzież może poznać sposób mówienia swoich dziadków, a starsi mieszkańcy – przypomnieć sobie czasy, gdy gwara była codziennym elementem życia.

Organizatorzy już teraz zapowiadają nową formułę przyszłorocznej edycji. Uczestnicy będą musieli przejść przez eliminacje, a finał odbędzie się w jednej z miejscowości położonych w sercu Gór Świętokrzyskich.

Wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną im. Adeli Nawrot, Centrum Kultury w Bodzentynie, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz europosła Adama Jarubasa, który przygotował upominki dla najmłodszego i najstarszego uczestnika. Wsparcie zapewnił także Świętokrzyski Oddział ARiMR w Kielcach. Oceny prac, napisanych w dwóch kategoriach dokonało jury - Urszula Oettingen, Teresa Comber, Maria Domańska-Nogajczyk.

Grupa VIP:

1. Łucja Wiśniewska

2. Danuta Skrzeczyna

3. Marian Hnatko

 

Grupa ogólna:

1. Kacper Gryz, Maksymilian Kózka (ex aequo)

2. Joanna Latała, Marzanna Borek (ex aequo)

3. Bogusława Klusek

 

Za organizację VIII Dyktanda Gwarowego odpowiadali Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej "Łysica - Sabat" Janusz Maciejski oraz Wojciech Kózka, którego żona zadbała o poczęstunek dla uczestników. Dzięki ich zaangażowaniu, a także wsparciu wielu instytucji, wydarzenie stało się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie regionu.

 

VIII Dyktando Gwarowe w Wilkowie to dowód na to, że tradycja może być żywa i atrakcyjna dla każdego pokolenia.

Zdjęcia: eBodzentyn.pl

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA