W dniu 4 października br. sąd konkursowy dokonał oceny 2 prac, które wpłynęły na konkurs dotyczący opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania i odmulenia 4 stawów biskupich, budowy amfiteatru/muszli koncertowej oraz utworzenia ścieżki edukacyjnej.
Działania te realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja miasta Bodzentyn – etap II”. Przedmiotem konkursu objęty był teren zlokalizowany między zabudowaniami Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego a rzeką Psarką, tuż u podnóża wzgórza zamkowego, zaś budowa amfiteatru planowana jest w obniżeniu terenu na działce, gdzie znajduje się gimnazjum.
Sąd konkursowy, w skład którego wchodzili m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego wybrali do realizacji pracę złożoną przez firmę z Bilczy. Praca ta podkreśla oraz eksponuje walory przyrodnicze terenu, kształtując projektowane elementy tak, by jak najlepiej wpisały się w zastany krajobraz przyrodniczo-kulturowy oraz umożliwiły dokładną jego obserwację.
Ścieżka zaczyna się tuż przy kładce między ulicą Suchedniowską i Kielecką. Przy wejściu na ścieżkę oraz na trasie utworzono niewielkie placyki na których usytuowano miejsca odpoczynku – ławki oraz stojaki na rowery. Ścieżka prowadzona jest ponad poziomem terenu i dostępna jest jedynie z dwóch wejść: od strony kładki oraz od strony drogi przy amfiteatrze. Ukształtowanie ścieżki oraz przyjęte rozwiązania uniemożliwią opuszczenie ścieżki w miejscach innych niż projektowane wejścia.
Amfiteatr zlokalizowano w naturalnym zagłębieniu terenu, co umożliwiło zlokalizowanie trybun z wykorzystaniem spadku terenu. Trybuny skierowane są w stronę ruin zamku, na osi widokowej. Pod sceną znajdują się pomieszczenia techniczne, garderoby oraz łazienka.
Plansze konkursowe można zobaczyć na wystawie w UMiG w Bodzentynie. Prezentujemy je również poniżej. Kolejnym etapem będzie podpisanie z firmą, która wygrała konkurs architektoniczny umowy na opracowanie dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem wniosków i zaleceń Zamawiającego. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2020-21.
J. Gawlik
Miejsce I
Miejsce II