Mieszkańcy Bodzentyna i regionu świętokrzyskiego zapisali szczególnie piękną kartę w okresie Powstania Styczniowego i w poprzedzających jego wybuch latach wielkich manifestacji patriotycznych, które odbywały się w polskich świątyniach. Kościoły były w okresie zaborów miejscami, gdzie można było kultywować polskość. Tu w kazaniach mówiono o ojczystych dziejach, posiłkując się zrozumiałymi dla Polaków znakami. Tu przechowywano pamiątki narodowe, chronione mocą wiary i przywiązania do symboli religijnych i patriotycznych.

W okresie przedpowstaniowym były one przekaźnikami polskiej historii, wiązały się z wyrosłą na gruncie romantycznego mesjanizmu nadzieją odzyskania wolności spod władzy zaborczej. Ważnym symbolem uciemiężenia polskiego narodu pod zaborem rosyjskim stał się wizerunek polskiego Orła Białego, trzymającego w szponach krzyż i koronę cierniową – atrybuty męki Chrystusa i jednocześnie wiary w zmartwychwstanie – odbudowę uciemiężonej Ojczyzny.

Z inicjatywy Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn, a zwłaszcza Witolda Combra prawnuka powstańca Wojciecha Aniołkiewicza, przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusza Skiby, 29 grudnia 2015 r. na elewacji Miejsko Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie zawieszono wierną replikę Orła Białego z początków lat 60. XIX wieku. To zakazane przez rosyjskie władze Godło zniewolonej Polski było noszone jako feretron i czczone podczas nabożeństw w bodzentyńskim kościele.

Orzeł został umieszczony nad płytą poświęconą 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz znajdującą się powyżej tablicą upamiętniającą miejsce urodzenia i 100. rocznicę śmierci artysty malarza Józefa Szermentowskiego. Warto wspomnieć, że wspierał on Powstanie, a jego brat Kazimierz brał udział w walkach.

Przygotowaniem formy do odlewu i jego zabezpieczeniem zajął się kielecki artysta rzeźbiarz Sławomir Micek.

Odsłonięcie i poświęcenie wizerunku Orła nastąpi 23 stycznia 2016 r. w 153. rocznicę wybuchu Powstania podczas XXIII Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r.

W imieniu organizatorów zapraszamy mieszkańców miasta i gminy do wzięcia udziału tego dnia w uroczystościach, które odbędą się tradycyjnie na Rynku Górnym w Bodzentynie.

Przewodnicząca

Społecznej Rady Kultury

Dr hab. Urszula Oettingen prof.UJK

Wiceprzewodniczący

Społecznej Rady Kultury

mgr Marcin Sikorski

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA