akapitXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 Suchedniów-Bodzentyn - Rok 2012

Już po raz dziewiętnasty Bodzentyn gościł uczestników centralnych obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Dorocznym zwyczajem obchody organizowane są przez Kapitułę Wolność Równość Niepodległość wraz z samorządami Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka. W sobotę rano 21 stycznia 2012 r. uczestnicy marszu wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji powstańców styczniowych w Suchedniowie. Następnie kolumna składająca się z drużyn strzeleckich z różnych stron Polski przemaszerowała pod krzyż powstańczy, a goście honorowi złożyli pod nim wiązanki. Około godziny 930 kolumna piesza rozpoczęła marsz na trasie Suchedniów - Bodzentyn. We Wzdole Rządowym zmęczeni piechurzy mogli odpocząć, posilić się oraz obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym. Miłym akcentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie serdecznych życzeń.

Do Bodzentyna kolumna wkroczyła około godziny 15, gdzie do maszerujących dołączyły poczty sztandarowe, Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju, Kosynierzy ze Staszowa oraz goście zaproszeni na uroczystości. Przemarsz ulicami Bodzentyna wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców jak i turystów goszczących w naszych stronach.

Przy Organistówce rozpoczęły się oficjalne obchody 149 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, gdzie wszystkich uczestników marszu powitał Wiceburmistrz Bodzentyna Janusz Mariusz Kozera. Wśród gości honorowych znaleźli m.in. Posłowie na Sejm RP Maria Zuba i Krzysztof Lipiec, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Szczepańczyk, Proboszcz parafii z Bodzentyna dr Leszek Sikorski oraz przedstawiciele miast- współorganizatorów marszu. Radę Miejską Bodzentyna reprezentowali Przewodniczący Rady Dariusz Świetlik wraz z Radnymi. Po wystąpieniu Janusza Mariusza Kozery głos zabrali przybyli goście oraz doktor Urszula Oettingen, która przedstawiła przebieg zmagań powstańczych ze szczególnym uwzględnieniem walk w naszym regionie i roli kobiet w powstaniu. Trzeba nadmienić, iż doktor Oettingen oraz kilkuosobowa grupa ze stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna przybyli na marsz w strojach powstańców styczniowych. Jako grupa rekonstrukcyjna prezentują się znakomicie. Pełnomocnik Prezydenta Łodzi Lucjan Muszyński wygłosił okolicznościową mowę oraz podziękował uczestnikom Marszu za kultywowanie pamięci narodowej i patriotyczną postawę, a następnie odśpiewał marsz Żuawów Śmierci. Odział Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci oddał salwę honorową z broni z epoki powstańczej.

Następnie wręczano honorowe odznaki, a delegacje Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka udały się na cmentarz parafialny w Bodzentynie w celu złożenia wiązanek z biało- czerwonych kwiatów na mogile powstańców styczniowych. Jak co roku uroczystość uświetniła swoją obecnością i piękną grą Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Kazimierza Podrazy i opieką Cecylii Czernikiewicz.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy marszu przeszli do Szkoły Podstawowej na tradycyjną grochówkę.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć tylko za zgodą autora.


obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego "Patriotyzm Jutra" ogłoszonego przez Muzeum Historii Polskiej w Warszawie