akapitMarsz Szlakiem Powstańców 1863 r. - Rok 2010

22 stycznia po raz 17 –ty wyruszył Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku. Po raz 17-ty kombatanci, harcerze, strzelcy i przedstawiciele samorządów czterech powstańczych miast przemierzyły trasę z Szydłowca przez Suchedniów do Bodzentyna i dalej do Wąchocka. Tą samą, którą przed 147 latami przebyli zbrojni powstańcy przeciwstawiając się rosyjskim zaborcom.

Do Bodzentyna uczestnicy marszu przybyli w popołudniowych godzinach 23 stycznia. Przed organistówką – miejscem, gzie przed laty stacjonował Marszałek Józef Piłsudski - odbyła się zasadnicza część uroczystości. Orkiestra OSP odegrała hymn narodowy, po czym Wiceburmistrz Mariusz Kozera powitał wszystkich przybyłych, przede wszystkim kombatantów, którzy nie bacząc na ponad 20 stopniowy mróz - jak każdego, także i w tym roku – uczestniczyli w powstańczym marszu.

- Witam serdecznie poczty sztandarowe. Witam parlamentarzystów ziemi kieleckiej i przedstawicieli samorządów województwa, powiatów i gmin – mówił do zgromadzonych Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Mariusz Kozera.

Po zakończeniu przemówienia delegacje przemaszerowały na cmentarz, gdzie na mogile powstańców styczniowych zostały złożone wiązanki. Uroczystości w Bodzentynie zakończyły się w Szkole Podstawowej w Bodzentynie, gdzie częstowano wojskową grochówką.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć tylko za zgodą autora.


obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego "Patriotyzm Jutra" ogłoszonego przez Muzeum Historii Polskiej w Warszawie